Günlük küçük dokunuşlar

İyi alışkanlıkları günlük yaşamınıza dahil edin!

Günlük küçük dokunuşlar
İyi alışkanlıkları günlük yaşamınıza dahil edin!

Çevre dostu biri olmak, günlük yaşama iyi alışkanlıkları dahil edebilmektir. Küçük şeylerin bir araya gelmesi ile doğaya daha fazla saygı gösterebiliriz.

dents.jpg

Ne kadar az su kullanırsanız, o kadar iyi…

Dişlerinizi daha az su kullanarak da son derece iyi bir şekilde fırçalayabilirsiniz. Dişlerinizi fırçalarken musluğu açık bırakmayın veya sadece bir bardak su kullanın. Unutmayın, küçük su damlaları büyük nehirleri oluşturur. Sadece musluğu kapatarak yılda 10.000 litre su tasarruf edebilirsiniz!

Banyo yapmak yerine duş almayı tercih edin:

Banyo yaparken 150 ile 200 litre arasında su harcanırken, duş aldığınızda sadece 30 ile 60 litre arasında su harcanır. Öyleyse şöyle güzel bir duş alın ve köpüklenirken musluğu kapamayı unutmayın, bu küçük hareketinizin getirisi oldukça büyük olacaktır !

Banyonuzdaki en küçük su sızıntısına bile dikkat edin:

Su sızdıran veya damlatan bir musluk günde 120 litreye kadar suyu boşa harcayabilir. Bu durum tuvaletler için de geçerlidir: Böyle bir su kaçağı veya sızıntısı günde 600 litreye kadar suyu, yani 4 kişilik bir ailenin günlük su tüketim miktarını boşa harcayabilir.

Bir başka konu ise aydınlatma:

Aslında banyonuz için en iyisi gün ışığıdır, ancak bu yoksa yapay aydınlatma da iyidir. Ampul seçiminize dikkat edin: Ekonomik veya tasarruflu ampuller kullanarak, elektrik faturalarınızda tasarruf yapabilirsiniz, çünkü bu ampuller geleneksel ampullere göre 4-5 kat daha az enerji harcarlar ve 6-10 kat daha uzun süre dayanırlar.

Kaynaklar:

www.delipourlaterre.org ve ADEME, Çevre ve Enerji Yönetimi Ajansı

Source: